2013. május 31., péntek

2013. május 20., hétfő

Werk - hangyaboly

Judit színes állatfiguráit rendezgeti az egész családja és Évi a stúdióban.  Helyes kis hangyaboly:)


2013. május 19., vasárnap

A róka


Anna grafikusként csatlakozott a csapatunkhoz, de aztán sorra derültek ki Róla titkos gyűjtőszenvedélyek, képességek és grafikán túli egyéb elkötelezettségek. Na és a lelkesedése, ami határtalan. A képgyűjteményemben rátalált egy bájos rókafigurára és kijelentette, hogy Ő ezt bizony megvarrja. Méretes varródobozzal, anyagokkal, szalagokkal, varrógéppel érkezett meg hozzánk és hozta az általa megrajzolt róka szabásmintát. Osztott szerepet Liának is, aki a tömőanyagot tuszkolta bele a végtagokba. :)

A fotókon meg itt-ott feltűnik egy-egy szőrgyerekünk, itt éppen Füge.





























A viráglelkű rókát a magazinban láthatjátok.

Bejegyezte: Kriszta

fotó: Galló Krisztina by FOTOGALLO
Szabásminta és elkészítés: Leskowsky Anna
Stylist: Galló Kriszta



2013. május 18., szombat

Kiskalácsom

Közös tőről fakadunk Kiskalácsom Krisztájával, vagyis régi munkakapcsolat a miénk, mivel egy reklámügynökségnél dolgozunk már hosszú évek óta. Szóval a kreativitás munkahelyi ártalom. :) Úgy két évvel ezelőtt, amikor megláttam, hogy milyen helyes dolgokat készít mézeskalácsból esküvőkre, biztatni kezdtem: készítsünk pár szép képet az elkészült alkotásaiból és csináljon nekik egy FB oldalt. Biztos voltam benne, hogy nem csak engem nyűgöznek majd le a mézeskalácskodásai.



A kalácskákhoz remekül illik házunk ódon hangulata, a sok régiség, bontott téglák, gerendák, öreg bútorok, csipkék és egyéb apró kiegészítők, amelyhez még Kriszta is hozott pár kiegészítőt, például a Nagymamájától örökölt, gyönyörű antik tésztavágót és a színes díszcukorkáit. A majd öt órás fényképezés után (igen, igen, nem egy kapkodós műfaj :) kislányaink tesztelték le a mézeseket.




























A Menta Magazin első számában található cikket teljes egészében itt olvashatjátok:

Amikor valaki végre megtalálja a neki való hobbit, azt a dolgot amiben ki tud teljesedni, helyére billen a világ. A Kiskalácsom projekt Krisztája nemcsak magát, hanem másokat is elvarázsol ezekkel a hihetetlenül izgalmas, újhullámos mézeskalácsokkal. Persze hosszú volt az út idáig.

A Kiskalácsom története az esküvőmmel kezdődött, még 2009 nyarán. Igazi romantikus esküvőt képzeljetek el; a Gellérti Téri Szikla Kápolna adott otthont az egyházi ceremóniának, a vacsoránk pedig a Városligetben volt, az Anonymus Étteremben, a kis tavacska partján. Próbáltam minél több különlegességet belecsempészni az esküvőbe, a szervezés során például napokig nézegettem a neten az ültetőkártyákat, de nem találtam olyat, ami igazán tetszene. Ekkor jött az ötlet: mi lenne, ha mézeskalácsokat sütnék, és arra írnám rá egyesével a vendégek nevét, majd azokat helyezném az asztalokra, a tányérok közepére? Kis romantikus masnit tennék bele, ami a rózsaszín tüll széknyoknyákkal és az asztali futókkal igazán remekül fest majd. Az esküvő előtti éjjel nekiálltam tervem megvalósításának, és igazán csodás lett az eredmény. A fogadtatása is várakozáson felüli volt, mindenki imádta. Többen meg is ették, még mielőtt a vacsorát kihozták volna, de sokan eltették emlékbe,  a szüleimnek például még ma is megvan. Az volt életem egyik legszebb napja. Aztán pár héttel az esküvőm után az esküvőszervező hölgy, Hargitai Anett, aki az én esküvőm szervezésében is közreműködött, felhívott telefonon. A Vénusz Esküvőszervező vezetőjeként felkért, hogy készítsek a korábbiakhoz hasonló mézes ültetőkártyákat egy közelgő esküvőre. 


Így kezdődött minden, esküvői ültetőkártyákkal és köszönetajándékokkal. Aztán főleg az ismerettségi kör ajánlásai alapján elkezdtek beérkezni a kisebb megrendelések az esküvőkön kívül elsősorban karácsonyra, aztán születésnapra, egyéb alkalmakra is. Amikor épp nem volt megrendelés,  akkor termékfejlesztettem, ötleteltem, és próbáltam újdonságokat kisütni. Kitaláltam a Kiskalácsom nevet, a szlogent, grafikus kollégám pedig logót tervezett belőle, és szépen lassan feltöltöttük a képeket az FB oldalra.



A Kiskalácsom projekt egyelőre teljes egészében csak szerelem, hobbi. Főállásban kreatív munkatárs, reklámszövegíró vagyok ugyanis egy budapesti reklámügynökségen, jó sok éve már. A kalácsozás is a kreativitás egyféle kiélése, imádom, hogy ilyen szépségeket tudok létrehozni a két kezemmel, szeretek bennük gyönyörködni. Szeretem őket megmutatni Anyukámnak, aki természetesen mindig csodálattal néz rájuk, főleg, hogy tudja: kisgyermekes édesanya és háziasszony vagyok egy főállással, és a Kiskalácsom tulajdonképpen az éjszakai életem: akkor tudok csak nekiállni a szépségeknek, amikor Kamilla, a kislányom már alszik. Ez olyan este tíz körül realizálódik, a munka és a házimunka után. Ekkor jön az éjszaka, meg a mézeskalács díszítés. A cukormáz, a cukorgyöngyök, a cukorvirágok, a színes szalagok, a csecsebecsék világa. 


A képekből egyértelműen látszik, hogy a profilom nem a tradicionális, cirádás, hímes és míves mézeskalácsok készítése, hanem a mézesek egy újragondolt, frissebb, maibb, trendibb változata. Próbálok egyedit létrehozni, olyat, amit még máshol nem láttam. Például szeretem azt hinni, hogy a mézeskalácsból készült dobozkát én találtam ki még évekkel ezelőtt. A mézeskalács kosárka is garantáltan egyedi Kiskalácsom fejlesztés, ez az egyik szívem csücske. 



A fő szezon egyértelműen a nyár, az esküvők időszaka. Még mindig az ültetőkártyák és köszönőajándékok teszik ki a megrendelések legnagyobb részét, de karácsonykor is sokan kérnek egy-egy szép darabot. Emellett születésnapra, névnapra, Anyák napjára, gyereknapra is készítek mézeseket. A gyártásba néha Kamilla, a kislányom is besegít, a kedvence a szaggatás, és persze főleg a mézesek bepuszilása. 


Mivel a mézesek frissen a legszebbek, így érdemes őket egy-két héttel előre megrendelni. Erre a facebook oldal a legalkalmasabb hely. A mézesre vágyók írnak egy üzenetet, és ennyi. Nincsenek raktáron elfekvő mézes kosárkák vagy nyalókák, nem úgy van, hogy leakasztom a polcról és lehet vinni őket, hiszen – és ezt nem győzöm hangsúlyozni – minden frissen készül.”

Bejegyezte: Kriszta

mézesek: Kiskalácsom

fotók: Galló Krisztina by FOTOGALLO
cikk: Németh Lívia
stylist: Galló Krisztina
türkíz festett akasztós: Eradekor



2013. május 17., péntek

Werk - Alfi, a mézeskalácsok örzője

BA Kiskalácsom fotózás alatt Alfit, az öreg spánielt sosem kellett keresni, mert mindig láb alatt, vagyis inkább a kalácsok alatt volt. Egy darabig reménykedve szegezte a szemét a finomságokra, aztán látva, hogy ez a fotózás sem lesz rövid (nagyjából öt órán át készültek a képek) és egy darabig nem jut hozzá a finom falatokhoz, lebodorodott és elaludt.




    fotó: Galló Krisztina by FOTOGALLO
























Bejegyezte: Kriszta

Elkészült a Menta Magazin logója

Készítette: Leskowsky Anna

2013. május 14., kedd

Werk - róka projekt

Anna és Lius készülődnek a róka varráshoz. Összeszedtem a házban minden kelléket, amit megfelelőnek találtam - így legalább rendet raktunk a fa ládikámba, amiben már semmit sem találtam, és belekerültek Anna szalagjai, csipkéi egy időre. És milyen jó, hogy akkor nyílt a kertben a habos labdarózsa! Remek kiegészítője volt a sok szép anyagnak, csipkének, szalagnak.

Bejegyezte: Kriszta

fotó: Galló Kriszta by FOTOGALLÓ


2013. május 13., hétfő

Doktor Mancsok

Be kell vallanom hogy Viki kutyáit sokkal egyszerűbb volt fotózni, mint az én saját, copfos négyévesemet. Ha Nellyt beállítottuk hátán egy piros kockás angyalszárnnyal és megkértük, hogy maradjon nekem háttal, majd felkeltettük a figyelmét és a kamera felé fordult, olyan volt, mint egy profi modell (ezzel szemben az én kislányom: 1. vagy éppen nem hajlandó felvenni a szárnyat, 2. nem akar a háttér előtt parádézni, 3. éppen csak átsuhan jobbról vagy balról, aztán igyekezzek lefotózni... de persze ezért is imádom:) )



Csodálatos dolgot csinálnak így ketten! Eddig csak filmeken láttam hasonlót (amikor kutyákkal mentek el idősekhez, beteg gyerekekhez), hogy milyen jó hatással van az emberekre az állat szeretete, közelsége. Rengeteg mániám és lelkesedésem mellett kutyaimádatban is szenvedek, nekünk is van itthon három szőrgyerekünk, szóval a téma nagyon-de-nagyon közel áll hozzám.


A Menta Magazin első számában található cikket teljes egészében itt olvashatjátok:

Rohanó világunkban igazi felüdülés olyan emberekkel találkozni, akik szívvel-lélekkel dolgoznak azon, hogy másoknak jobb legyen. Akik egész életüket annak a nemes célnak szentelik, hogy segítsenek az embereken. Ha ráadásul mindezt nem egyedül, hanem – jelen esetben – egy vagy több négylábú, bozontos, lelkes segítőtárssal teszik, könnyedén meggyőznek minket arról, hogy minden nehézség, betegség ellenére az élet szép.




















































Tervey Viktória a Doktor Mancsok Alapítvány többi tagjával együtt egy úgynevezett állatasszisztált terápia keretein belül dolgozik a mindennapok szebbé tételén. Hogy mit jelent ez pontosan? Azt, hogy Nellyvel, valamint az alapítvány többi kutyájával, például Shonyval, Kiwivel, Málnával, Ladyvel, Winnievel, Abbyvel, Eyscháva, Skippyvel és a többiekkel együtt vesznek részt egészséges, vagy fogyatékkal élő gyermekek, felnőttek, idős emberek fejlesztésében, gyógyításában, életminőségük javításában.

Mindent a terápiáról

A terápiás kutya a segítő kutyák csoportjába tartozik, de míg a szintén segítő kutyákhoz tartozó vakvezető, vagy mozgássérült segítő kutya kiképzését követően a látás, vagy mozgássérült gazdájához kerül és őt segíti élete során, addig a terápiás kutya végig az őt kiképző gazdája mellett marad.

Az efféle, kutyákkal való együtt dolgozás nem mai keletű dolog: az 1960-as években egy pszichológus, bizonyos Boris M. Levinson egy viselkedési zavarokkal küszködő kisfiú kezelésébe vonta be először a család kedvencét. A sokáig sikertelen terápia ennek a döntésnek a hatására eredményes lett: az addig szótlan fiú a kutya hatására feloldódott és beszélni kezdett. Levison ezek alapján 1964-ben alkotta meg az állatok segítségével végzett kezelés, azaz az állatasszisztált terápia fogalmát.

Felmerült bennünk a kérdés: mitől működik? Mi az a mágikus elegy, melynek köszönhetően emberek gyógyulnak meg pusztán azért, mert terápiájuk során egy állat is a képbe kerül? Az alapítvány szakembere örömmel válaszolt kérdésünkre.

























Az állatasszisztált terápia sikerének egyik titka, hogy a négylábú képes ráhangolódni az emberre és átvenni annak hangulatát. Talán nem gondolnánk, de az ember és a kutya között kialakult speciális kapcsolat gátolja például az idős emberek magány és depresszió okozta testi és szellemi leépülését is. Kutyáink segítségével a létrejött kötelékek erősítik a terápián résztvevők társas viselkedésének fejlődését. Nem titok, hogy hét kutyusunk most májusban fog terápiás záróvizsgát tenni, gőzerővel megy a felkészülés, nagyon izgulunk és számítunk rájuk – osztotta meg velünk Viktória.

Tévedés lenne azt gondolni, hogy négylábú barátaink csak időseknél és értelmileg akadályozott felnőtteknél vonhatóak be a kezelés menetébe. Ezeknek az állatoknak a segítségével kifejezetten súlyos tanulási problémákkal küzdő, értelmileg, mozgásban, vagy beszédükben akadályozott, halmozottan fogyatékos, vagy egyéb akadályozottsággal élő (autista, hiperaktív) gyermekeknél is jelentős eredmények érhetőek el. A terápia során növelhető például a gyermekek önbizalma, fejlődik a mozgáskoordinációjuk, javul a kedélyállapotuk. Azok a gyerekek, akik otthon kevesebb szeretetben részesülnek, de kutyát tartanak, megtanulják rajtuk keresztül a gyengédséget és a törődést, ami a későbbiekben az emberi kapcsolataik kialakításában is nagy szerepet játszik.

Már a kutya jelenléte is óriási motiváció a gyerekek számára. Sokkal könnyebben tanulnak meg kimondani például egy-egy hangot vagy szót a logopédusnál, ha azzal kedvencüket engedelmességre bírhatják. Ennek köszönhetően szinte nincs az a feladat, amit ne végeznének el szívesen az állatok jelenlétében. Olyan feltétel nélküli szeretet alakul ki a gyerekek és a kutyák között, ami csak nagyon ritkán adatik meg az életben.

Az állatasszisztált terápia a hagyományos kezelési formákhoz képest számos előnnyel rendelkezik. A négylábúak például már puszta jelenlétükkel is fokozzák egy adott helyiség hangulatát, csökkentik a szorongás érzését és a stressz szintet. A terápia során az egyik legfontosabb szerepe az érintésnek van. Az állatok érintése már önmagában nyugtató hatású, feltétel nélküli szeretetük pedig pozitív érzéseket vált ki. Kísérletek igazolják például, hogy az egészséges embereknél az állat simogatása a vérnyomás és szívfrekvencia csökkenését, illetve a légzések mélységének növekedését eredményezi. Azok a beteg, szívinfaktuson átesett páciensek pedig, akik kutyát, vagy cicát tartanak, minimum egy évvel élnek tovább infarktus után. Ez szintén a vérnyomás és szívfrekvencia csökkenését támasztja alá.
























Az állatasszisztált terápiának három fajtája van.

1. A látogató program keretében a kutya passzív jelenlétének jótékony hatását használjuk ki. A kutya simogatása, önzetlen szeretete már önmagában pozitív érzelmeket vált ki, növeli a résztvevő életminőségét. Nagyon jól alkalmazható ez a terápiás tevékenység például az idős embereknél, fekvőbetegeknél, mozgássérülteknél, magas vérnyomásúaknál.

2. A konkrét terápia, rehabilitáció és fejlesztés során meghatározott a fejlesztendő terület. Nagyon fontos, hogy van fejlesztési cél és konkrét a célcsoport is (pszichiátriai csoport, mozgáskoordinációs zavarokkal küzdők, értelmileg akadályozottak).

3. Az állatasszisztált pedagógiában túlnyomórészt motivációs társként van jelen az állat. Ilyenkor a kutya – egyfajta szituációs partnerként – aktívan résztvesz a különböző társas eseményeken: óvodai, iskolai foglalkozásokon. Lehetőség nyílik nevelő célzattal, játékos formában megismertetni a gyerekekkel többek között a felelős állattartás szabályait és fontosságát.





A Doktor Mancsok Alapítvány

A Doktor Mancsok Alapítvány az első gödöllői székhelyű, állatasszisztált terápiával foglalkozó alapítvány. A szervezethez jelenleg tizennégy terápiás és terápiás tanuló kutya tartozik. Az alapítvány kutyái az ország több településén – Gödöllőn, Zircen, Veszprémben, Győrben és a környékükön –, iskolákban, óvodákban, idős otthonokban, rehabilitációs intézetekben végeznek terápiás munkát.

Téged is érdekel ez a különleges terápiás módszer? Az alapítványról honlapjukon és facebook oldalukon tudhatsz meg többet!

Bejegyezte: Kriszta

Fotó: Galló Krisztina by FOTOGALLO
Cikk: Németh Lívia
Stylist: Kollár Borbála by Borarti